Reportáž z Lipníka pod Bečvou

17. května 2010 v 17:20 | Ella |  Co mě zaujalo

15.50

První obyvatelé museli opustit své domovy v Lipníku nad Bečvou.
"Situace je velmi vážná, hladina řeky kulminuje už dvě a půl hodiny a očekáváme, že ještě další dvě hodiny bude tento stav pokračovat," řekl starosta města Miloslav Přikryl.
"První tři občany jsme museli evakuovat. V tuto chvíli je průtok 750 kubíků za vteřinu, což je víc jak padesátiletá voda. Od roku 1997 tu nic takového rozsahu nebylo." Bečva je podle starosty vylitá na levém i pravém břehu.

16.36

V Teplicích nad Bečvou  personál lázní uvízl "v pasti". Ti, kdo dnes sloužili, se jistě domů včas nedostanou a je dokonce pravděpodobné, že budou muset v práci přespat.
"Nemají žádnou možnost, jak se z Teplic dostat. Obě cesty do Hranic jsou uzavřené a i kdyby jeli vrchem na Lipník, tak ten už je také pod vodou. Bude pro ně bezpečnější počkat, až voda opadne," uvedl pracovník lázní Pavel Nepala s tím, že podle meteorologické předpovědi se hned tak s lepší situací počítat nedá.

* * *

Takovouto reportáž jsem nemyslela. Jistě, obsahuje fakta, která podává stručně a jasně, ale já bych se o tom ráda rozpovídala.

Ráno jsem jela do Olomouce na zápočtovou písemku z MFT. Protože jsem momentálně pobývala u babičky v Přerově, jela jsem tam z přerovského nádraží. Při přejezdu přes most jsem však na moment přestala vnímat cokoli jiného, než Bečvu, která očividně zvětšila svůj objem. Nemálo mi pomohla coby inspirace u počítání příkladu na zápočtu, kde jsem měla počítat změnu objemu kapalin...
Když jsem dorazila k budově školy, nestačila jsem zírat. V inteligentně vyštěrkovaném chodníku byly díry plné dešťové vody, a v ní - kačeny. Musela jsem se smát :D

Smích mě přešel, když jsem se vracela zpět do Přerova. Voda nepřirozeně stoupla. Dokonce jsem měla za to, že místy už se nebezpečně blíží chodníku...
Protože jsem v tom dešti nechtěla chodit k babičce pěšky, nasedla jsem na MHD č.5 a jela autobusem. To jsem neměla dělat. Přerov byl absolutně ucpaný.
Od kruhového objezdu u hotelu Strojař se táhla kolona až k sídlu energetiky. Celá tato kolona přitom stála vedle břehu Bečvy, kde se mimo jiné procházely po chodníku kačeny. Člověk nevěděl, jestli se má smát, nebo se zhroutit.
Tou pětkou jsem jela 45 minut. Město bylo plné policistů, kteří řídili dopravu sami, a já nakonec s hrůzou přiběhla k babičce domů a oznámila dědovi, že se co nejrychleji musím vrátit domů do Lipníka.

Vzpomínka na most, který spojuje příjezd z Přerova do Lipníka, mě přinutila jednat bleskově. Sbalila jsem si všechny věci, jídlo, deštník, a pádila na bus. Když jsem přišla do svého pokoje v šestém patře, na našem sídlišti umístěném na kopci, oddechla jsem si. Pak jsem vyhlédla z okna a čekal mě šok.

13:05

Domečky, které sídlí pár metrů níže, měly zatopené zahrádky. Voda byla najednou vylitá přes břehy. A co mě nejvíc děsilo... most, po kterém jsem přijela domů, byl v té chvíli uzavřen.
Byl to odporný pocit.

Jistě, měla jsem štěstí, že jsem se sebrala a odjela domů hned, když jsem viděla tu vodu v Přerově. Ale nechybělo mnoho a mohla bych zůstat odtržená někde v tahu. Ještě stále vidím před očima, jak na mostě stáli lidé s deštníky a sledovali stoupající hladinu, a o pár minut později byl most prázdný, opuštěný, uzavřený.
Voda už začala zalévat i přírodní rezervaci vzadu za mostem.

14:00

V takovém momentu zoufalství mi přišla zpráva, že jsem získala zápočet z dnešní písemky MFT. Sekundu na to jsem zjistila, že z písemné zkoušky z pedagogiky mám výborné hodnocení. Bylo to zvláštní, taková ironie, ale přece jen mě to potěšilo :)

A pak přišla siréna. Nad Lipníkem teď létají vrtulníky, policie vyzývá občany v domcích pod námi, aby rychle zajistili svůj majetek a opustili své domy.
A když se podívám dozadu za most, úplně se mi sevře žaludek. Přírodní rezervace je zatopená. Uzavřený most je téměř pod vodou. Stejně tak i přírodní vycházkový parčík, kde jsme se ještě nedávno válely s Katkou na dece. Byl to velice smutný pohled :(

15:50
(ano, ta škvírka mezi řekou a mostem nalevo má skutečně jen několik centimetrů)

15:50
(zatopená alej a louka)

15:50

(vylitá Bečva vs. domečky u mostu)

Dalo mi práci se nerozbrečet při pohledu na to, co se tam děje. I když mi bylo tenkrát jen sedm, v roce 1997 jsem se z balkonu dívala na traktor, který stál na stejné silnici, která je na této fotce, jak byl ponořený do poloviny ve vodě. Nechtěla bych, aby se taková situace opakovala.

Když jsem tak sledovala ty vrtulníky, policisty i hasiče, jak pomáhají lidem nebo jen kontrolují stav řeky, natočila jsem nějaké záběry. Tak akční Lipník už dlouho nebyl...Ale do toho všeho neštěstí jsem najednou nad svojí hlavou uviděla ptáčka, který se uhnízdil za mým oknem již před nějakou dobou. Obvykle je on i jeho ptačí přítelkyně velmi plachý, a hned uletí, ale dnes se dokonce nechal fotit, a vystavil mi svá nádherná modrá peříčka na zádech :-)

A když se v takových dnech, jakou jsou tyto, podívám na dva ptáčky, kteří se spolu schovali do svého malinkého hnízda a je jim tam spolu hezky, přece jen získám do svého srdíčka takový milý pocit naděje :)

ptáček
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama